Razstava študentskih del: Dizajn s funkcionalno zasnovo in formo

Predstavili smo rezultate del študentov oblikovanja na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru. Razstavljena so dela študentov dodiplomskega študijskega programa Tehnologije tekstilnega oblikovanja in magistrskega študijskega programa Inženirsko oblikovanje izdelkov.

Oblikovanje na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru izobražujemo na dveh študijskih programih. Na dodiplomskem, Tehnologije tekstilnega oblikovanja (TTO) in na magistrskem Inženirsko oblikovanje izdelkov (IOI). Znanja, ki jih študenti pridobivajo tekom študija nudijo podlago za celostno reševanje oblikovalskih izzivov. S prepletanjem kreativnosti, estetike in funkcionalnosti, ob podpori sodobnih CAD programov za oblikovanje, študentje ustvarjajo inovativne forme in oblikovne rešitve, namenjene uporabniku. S poudarkom na trajnostnih pristopih predajamo svoja znanja vsem tistim, ki se želijo izpopolniti na področju oblikovanja izdelkov vsakodnevne rabe ali industrijskih izdelkov, modnih dodatkov in obutve ter oblikovanja tekstilij in oblačil.

Razstava predstavlja izzive v oblikovanju, ki so plod dela zadnjih generacij. Na plakatih izpostavljamo diplomska in magistrska dela, rezultate sodelovanja z zunanjimi partnerji, na krojaških lutkah oblačila z modnih revij, v vitrinah razvoj različnih izdelkov, obutve in modnih dodatkov.

Mentorji spodbujamo kreativnost, nudimo podporo pri razvoju idej, usmerjamo pri iskanju novih materialov in inovativnih delujočih rešitev ter pomagamo pri realizaciji izdelkov. Študente skozi vlogo uporabnika opominjamo na pomembna izhodišča pri razvoju izdelkov za tržišča, na vplive trendov v oblikovanju ter na trajnostne principe oblikovanja. Ob sodelovanju s podjetji študentje dizajn izdelkov podredijo zahtevam sodobnega trga in ga približajo uporabnikom.

Vsako predstavljeno delo je svet zase. Je raziskovanje v kreativnem svetu posameznika. Na začetku je kot množica idej, ki se skozi čas z veliko truda spreminja, nadgrajuje, zori v svojem bistvu in se zaključi s 3D vizualizacijo, prototipom ali končnim izdelkom. Poskušajte v vsakem delu najti globino brezmejnega raziskovanja in ustvarjalnosti. Začutite zgodbe in rezultate dela generacij, ki bodo znale spoštovati tradicijo in s sodobnimi tehnologijami slediti zahtevam časa.

Razstavljajo:

• študenti  TTO: Špela Sonja Bolčič, Tina Korošec, Vitja Kos Krštinc, Sara Kurbus, Valeriya Lyubchyk, Maja Vita Onič, Sara, Oprešnik, Nastja Pirtovšek, Amadeja Prijatelj, Barbara Pučko, Mergime Rexhaj, Tjaša Rojnik, Jan Sadek, Anja Stajnko, Lavra Stančić, Vera Šmarić, Sara Šilak,Maria Varga, Tina Zupančič.
  • študenti IOI Maša Belič, Nik Bračič, Monika Hudournik, Izidor Hrastnik, Janko Jerič, Klavdija Kopše Kaljun, Lucija Klosternik, Jana Kučej, Rok Kladnik, Monika Kuharič, Metod Levart, Hana Pohajda, Katarina Remic, Peter Somi, Denis Štajdohar, Jasna Štampfer, Bea Vastl, Tim Vidovič, Vesna Zadravec, Luka Žuran.

Mentorji:

red. prof. dr. Bojan Dolšak, izr. prof. dr. Sonja Šterman, izr. prof. dr. Andreja Rudolf, doc. dr. Jasmin Kaljun, doc. dr. Andrej Cupar, doc. dr. Kaja Pogačar, mmag. doc. Peter Ciuha, viš pred. mag. Silva Kreševič Vraz, viš. pred. mag. Marta Abram Zver, asist. Tadeja Penko, univ. dipl. inž. tekst., asist. Aleksander Praper, univ. dipl. inž. stroj.

Zunanji mentorji pri nekaterih diplomskih in magistrskih delih:

Nik Stegel, mag. gosp. inž., Mira Strnad, univ. dipl. lik. um., Valerie Wolg Gang, mag. med. um. pr., Maja Hren Brvar, univ. dipl. umet. zgod.

Tehnična podpora: Sanja Veličković, inž. tekst. konf. tehnol.

Koordinatorica razstave: izr. prof. dr. Sonja Šterman